2013 Grammy Nominations And Winners

2014-10-23 06:03:48
2013 Grammy Nominations And Winners
Thursday, October 23, 2014, 6:03:51 AM

new-recording-academy-logo-650 What follows is a list of the Grammys nominees and the winners thus far. This list will be constantly updated and formatted, so check back periodically.

1. Record Of The Year

Winner: Somebody That I Used To Know

Lonely Boy

The Black Keys
The Black Keys & Danger Mouse, producers; Tom Elmhirst & Kennie Takahashi, engineers/mixers; Brian Lucey, mastering engineer
Track from: El Camino
Label: Nonesuch
Stronger (What Doesn’t Kill You)
Kelly Clarkson
Greg Kurstin, producer; Serban Ghenea, John Hanes, Greg Kurstin & Jesse Shatkin, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer
Label: RCA Records/19 Recordings Limited

We Are Young

Fun. Featuring Janelle Monáe
Jeff Bhasker, producer; Jeff Bhasker, Andrew Dawson, Ken Lewis, Pawel Sek & Stuart White, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer
Track from: Some Nights
Label: Fueled By Ramen
Somebody That I Used To Know
Gotye Featuring Kimbra
Wally De Backer, producer; Wally De Backer & Francois Tetaz, engineers/mixers; William Bowden, mastering engineer
Track from: Making Mirrors
Label: Universal Republic

Thinkin Bout You

Frank Ocean
Frank Ocean & Shea Taylor, producers; Jeff Ellis, Mark “Spike” Stent, Pat Thrall & Marcos Tovar, engineers/mixers; Vlado Meller, mastering engineer
Track from: Channel Orange
Label: Def Jam
We Are Never Ever Getting Back Together
Taylor Swift
Max Martin, Shellback & Taylor Swift, producers; Serban Ghenea, Sam Holland, Michael Ilbert & John Hanes, engineer/mixers; Tom Coyne, mastering engineer
Label: Big Machine Records

2. Album Of The Year

Winner: Babel, Mumford & Sons

El Camino

The Black Keys
The Black Keys & Danger Mouse, producers; Tchad Blake, Tom Elmhirst & Kennie Takahashi, engineers/mixers; Brian Lucey, mastering engineer
Label: Nonesuch

Some Nights

Fun.
Janelle Monáe, featured artist; Jeff Bhasker, Emile Haynie, Jake One & TommyD, producers; Jeff Bhasker, Pete Bischoff, Jeff Chestek, Rich Costey, Andrew Dawson, Emile Haynie, Ken Lewis, Manny Marroquin, Sonny Pinnar, Pawel Sek & Stuart White, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer
Label: Fueled By Ramen

Babel

Mumford & Sons
Markus Dravs, producer; Robin Baynton & Ruadhri Cushnan, engineers/mixers; Bob Ludwig, mastering engineer
Label: Glassnote
Channel Orange

Frank Ocean
André 3000, John Mayer, Earl Sweatshirt & Tyler, The Creator, featured artists; Om’Mas Keith, Malay, Frank Ocean, Pharrell & Shea Taylor, producers; Calvin Bailif, Andrew Coleman, Jeff Ellis, Doug Fenske, Om’Mas Keith, Malay, Frank Ocean, Ken Oriole, Philip Scott, Mark “Spike” Stent, Pat Thrall, Marcos Tovar & Vic Wainstein, engineers/mixers; Vlado Meller, mastering engineer
Label: Def Jam
Blunderbuss
Jack White
Jack White, producer; Vance Powell & Jack White, engineers/mixers; Bob Ludwig, mastering engineer
Label: Third Man/Columbia Records
Back to top

3. Song Of The Year

Winner: We Are Young

The A Team

Ed Sheeran, songwriter (Ed Sheeran)
Track from: +
Label: Elektra; Publisher: Sony/ATV Music Publishing

Adorn

Miguel Pimentel, songwriter (Miguel)
Label: RCA/Bystorm Entertainment; Publisher: Art Dealer Chic

Call Me Maybe

Tavish Crowe, Carly Rae Jepsen & Josh Ramsay, songwriters (Carly Rae Jepsen)
Label: 604 Records/Schoolboy Records/Interscope; Publishers: Jepsen Music Publishing, Regular Monkey Productions, Crowe Music Publishing

Stronger (What Doesn’t Kill You)

Jörgen Elofsson, David Gamson, Greg Kurstin & Ali Tamposi, songwriters (Kelly Clarkson)
Label: RCA/19 Recordings; Publishers: Universal Music Publishing MGB Scandinavia, Perfect Storm Music Group/Sony ATV Music Publishing Scandinavia, BMG Gold Songs, Kurstin Music/EMI April Music

We Are Young

Jack Antonoff, Jeff Bhasker, Andrew Dost & Nate Ruess, songwriters (Fun. Featuring Janelle Monáe)
Track from: Some Nights
Label: Fueled By Ramen; Publishers: WB Music, FBR Music, Bearvon Music/Rough Art/Shira Lee Lawrence Rick Music/Way Above Music/Sony ATV Songs

4. Best New Artist

Winner: Fun.

Alabama Shakes
Fun.
Hunter Hayes
The Lumineers
Frank Ocean

5. Best Pop Solo Performance

Winner: Set Fire To The Rain [Live], Adele, Track from: Live At The Royal Albert Hall, Label: XL/Columbia

Set Fire To The Rain [Live]
Adele
Track from: Live At The Royal Albert Hall
Label: XL/Columbia
Stronger (What Doesn’t Kill You)
Kelly Clarkson
Label: RCA Records/19 Recordings Limited
Call Me Maybe
Carly Rae Jepsen
Label: 604 Records/Schoolboy Records/Interscope
Wide Awake

Katy Perry
Label: Capitol
Where Have You Been

Rihanna
Track from: Talk That Talk
Label: Def Jam

6. Best Pop Duo/Group Performance

Winner: Somebody That I Used To Know
Gotye Featuring Kimbra
Track from: Making Mirrors
Label: Universal Republic

Shake It Out

Florence & The Machine
Track from: Ceremonials
Label: Universal Republic

We Are Young

Fun. Featuring Janelle Monáe
Track from: Some Nights
Label: Fueled By Ramen

Sexy And I Know It

LMFAO
Track from: Sorry For Party Rocking
Label: will.i.am/Interscope/Cherrytree Records
Payphone

Maroon 5 & Wiz Khalifa
Track from: Overexposed
Label: A & M/Octone
Back to top

7. Best Pop Instrumental Album

Winner: Impressions, Chris Botti, Label: Columbia, 24/7

Gerald Albright & Norman Brown
Label: Concord Jazz
Four Hands & A Heart Volume One

Larry Carlton
Label: 335 Records, Inc.
Live At The Blue Note Tokyo

Dave Koz
Label: Just Koz Entertainment
Rumbadoodle

Arun Shenoy
Label: Arun Shenoy Music Publishing

8. Best Pop Vocal Album

Winner: Stronger, Kelly Clarkson, Label: RCA Records/19 Recordings LLC

Stronger
Kelly Clarkson
Label: RCA Records/19 Recordings LLC
Ceremonials

Florence & The Machine
Label: Universal Republic
Some Nights
Fun.
Label: Fueled By Ramen
Overexposed

Maroon 5
Label: A&M/Octone
The Truth About Love

Pink
Label: RCA Records
Back to top

9. Best Dance Recording

Winner: Bangarang

Skrillex Featuring Sirah
Skrillex, producer; Skrillex, mixer
Track from: Bangarang
Label: OWSLA/Big Beat/Atlantic
Levels

Avicii
Tim Bergling & Ash Pournouri, producers; Tim Bergling, mixer
Label: Levels/Atom Empire/Interscope
Let’s Go

Calvin Harris Featuring Ne-Yo
Calvin Harris, producer; Calvin Harris, mixer
Label: Ultra Music
Don’t You Worry Child

Swedish House Mafia Featuring John Martin
Steve Angello, Axwell & Sebastian Ingrosso, producers; Steve Angello, Axwell & Sebastian Ingrosso, mixers
Label: Astralwerks
I Can’t Live Without You

Al Walser
Al Walser, producer; Al Walser, mixer
Label: Cut The Bull Entertainment

10. Best Dance/Electronica Album
Winner: Bangarang

Skrillex
Label: OWSLA/Big Beat/Atlantic
Wonderland

Steve Aoki
Label: Ultra Music/ Dim Mak
Don’t Think

The Chemical Brothers
Label: Astralwerks
> Album Title Goes Here

Deadmau5
Label: Mau5trap Recordings/Ultra Music
Fire & Ice

Kaskade
Label: Ultra Music

11. Best Traditional Pop Vocal Album:

Winner: Kisses On The Bottom
Paul McCartney
Label: Hear Music
Christmas

Michael Bublé
Label: 143/Reprise
A Holiday Carole

Carole King
Label: Hear Music

12. Best Rock Performance

Winner: Lonely Boy, The Black Keys, Track from: El Camino, Label: Nonesuch

Hold On
Alabama Shakes
Track from: Boys & Girls
Label: ATO Records
Lonely Boy
The Black Keys
Track from: El Camino
Label: Nonesuch
Charlie Brown

Coldplay
Label: Capitol
I Will Wait
Mumford & Sons
Track from: Babel
Label: Glassnote
We Take Care Of Our Own

Bruce Springsteen
Track from: Wrecking Ball
Label: Columbia Records
Back to top

13. Best Hard Rock/Metal Performance

Winner: Love Bites (So Do I)

Halestorm
Track from: The Strange Case Of…
Label: Atlantic
I’m Alive

Anthrax
Label: Megaforce
Blood Brothers

Iron Maiden
Track from: En Vivo!
Label: UMe
Ghost Walking

Lamb Of God
Track from: Resolution
Label: Epic
No Reflection

Marilyn Manson
Track from: Born Villain
Label: Cooking Vinyl
Whose Life (Is It Anyways?)

Megadeth
Track from: Th1rt3en
Label: Roadrunner Records

14. Best Rock Song

Winner: Lonely Boy

Dan Auerbach, Brian Burton & Patrick Carney, songwriters (The Black Keys)
Track from: El Camino
Label: Nonesuch; Publisher: McMoore McLesst Publishing
Freedom At 21

Jack White, songwriter (Jack White )
Track from: Blunderbuss
Label: Columbia Records/ Third Man Records; Publisher: Third String Tunes
I Will Wait

Ted Dwane, Ben Lovett, Winston Marshall & Marcus Mumford, songwriters (Mumford & Sons)
Track from: Babel
Label: Glassnote

Madness

Matthew Bellamy, songwriter (Muse)
Label: Warner Bros.; Publisher: Warner Chappell
We Take Care Of Our Own

Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)
Track from: Wrecking Ball
Label: Columbia Records; Publisher: Bruce Springsteen

15. Best Rock Album

Winner: El Camino
The Black Keys
Label: Nonesuch
Mylo Xyloto

Coldplay
Label: Capitol
The 2nd Law

Muse
Label: WB
Wrecking Ball

Bruce Springsteen
Label: Columbia Records
Blunderbuss
Jack White
Label: Columbia Records/ Third Man Records

16. Best Alternative Music Album

Winner: Making Mirrors
Gotye
Label: Universal Republic
The Idler Wheel Is Wiser Than The Driver Of The Screw And Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do

Fiona Apple
Label: Epic/Clean Slate
Biophilia

Björk
Label: One Little Indian / Nonesuch
Hurry Up, We’re Dreaming.

M83
Label: Mute
Bad As Me

Tom Waits
Label: Anti Records

17. Best R&B Performance

Winner: Climax

Usher
Track from: Looking 4 Myself
Label: RCA Records
Thank You

Estelle
Track from: All Of Me
Label: Home School/Atlantic
Gonna Be Alright (F.T.B.)

Robert Glasper Experiment Featuring Ledisi
Track from: Black Radio
Label: Blue Note
I Want You

Luke James
Label: Mercury
Adorn
Miguel
Label: RCA Records / Bystorm Entertainment

18. Best Traditional R&B Performance
Winner: Love On Top

Beyoncé
Track from: 4
Label: Columbia Records
Lately

Anita Baker
Label: Blue Note
Wrong Side Of A Love Song

Melanie Fiona
Track from: The MF Life
Label: SRC
Real Good Hands

Gregory Porter
Track from: Be Good
Label: Motema Music
If Only You Knew

SWV
Track from: I Missed Us
Label: Mass Appeal Entertainment/E1 Music

19. Best R&B Song
Winner: Adorn

Miguel Pimentel, songwriter (Miguel)
Label: RCA/Bystorm Entertainment; Publisher: Art Dealer Chic
Beautiful Surprise

Tamia Hill, Claude Kelly & Salaam Remi, songwriters (Tamia)
Label: Plus 1 Music Group; Publishers: Plus 1 Publishing, Studiobeast Music/Warner Tamerlane Music/Linden Springfield/EMI Blackwood Music
Heart Attack

Benjamin Levin, Rico Love & Tremaine Neverson, songwriters (Trey Songz)
Track from: Chapter V
Label: Songbook/Atlantic; Publishers: Matza Ball Music/Where Da Kasz At, EMI Foray Music, April’s Boy Muzik/Warner Chappell Music
Pray For Me

Antonio Dixon, Kenny Edmonds, Anthony Hamilton & Patrick “jQue” Smith, songwriters (Anthony Hamilton)
Track from: Back To Love
Label: RCA; Publishers: Tappy Whyte’s Music/Songs of Universal, Faze 2 Music/Songs of Universal, Antonio Dixon’s Muzik/EMI April Music, Christopher Matthew Music Publishing/Songs of Windswept Pacific
Refill

Darhyl “DJ” Camper, Elle Varner & Andrew “Pop” Wansel, songwriters (Elle Varner)
Track from: Perfectly Imperfect
Label: RCA Records/MBK Entertainment; Publishers: Ellevision Music/Sony ATV Songs, Private Stock Entertainment/Songs of Universal, CampStar Music/EMI April

20. Best Urban Contemporary Album

Winner: Channel Orange
Frank Ocean
Label: Def Jam

Fortune

Chris Brown
Label: RCA Records
Kaleidoscope Dream
Miguel
Label: RCA Records / Bystorm Entertainment
Channel Orange
Frank Ocean
Label: Def Jam

21. Best R&B Album
Winner: Black Radio

Robert Glasper Experiment
Label: Blue Note
Back To Love

Anthony Hamilton
Label: RCA Records
Write Me Back

R. Kelly
Label: RCA Records
Beautiful Surprise

Tamia
Label: Plus 1 Music Group
Open Invitation

Tyrese
Label: Voltron Recordz

22. Best Rap Performance
Winner: N****s In Paris

Jay-Z & Kanye West
Track from: Watch The Throne
Label: Roc-A-Fella Records, LLC
HYFR (Hell Ya F***ing Right)

Drake Featuring Lil’ Wayne
Track from: Take Care
Label: Cash Money Records
Daughters

Nas
Track from: Life Is Good
Label: Def Jam
Mercy

Kanye West Featuring Big Sean, Pusha T & 2 Chainz
Label: G.O.O.D. Music / Island Def Jam
I Do

Young Jeezy Featuring Jay-Z & André 3000
Track from: TM: 103 Hustlerz Ambition
Label: Def Jam

23. Best Rap/Sung Collaboration

Winner: No Church In The Wild
Jay-Z & Kanye West Featuring Frank Ocean & The-Dream
Track from: Watch The Throne
Label: Roc-A-Fella Records, LLC

Wild Ones

Flo Rida Featuring Sia
Track from: Wild Ones
Label: Poe Boy/Atlantic
No Church In The Wild

Jay-Z & Kanye West Featuring Frank Ocean & The-Dream
Track from: Watch The Throne
Label: Roc-A-Fella Records, LLC
Tonight (Best You Ever Had)

John Legend Featuring Ludacris
Label: Epic Records
Cherry Wine

Nas Featuring Amy Winehouse
Track from: Life Is Good
Label: Def Jam
Talk That Talk

Rihanna Featuring Jay-Z
Track from: Talk That Talk
Label: Def Jam
Back to top
24. Best Rap Song
Winner
N****s In Paris

Shawn Carter, Mike Dean, Chauncey Hollis & Kanye West, songwriters (W.A. Donaldson, songwriter) (Jay-Z & Kanye West)
Track from: Watch The Throne
Label: Roc-A-Fella Records; Publishers: Hit-Boy Music/Very Good Beats, Hip Hop Since 1978, Dean’s List Productions, Unichappell Music
Daughters

Nasir Jones & Ernest Wilson, songwriters (Patrick Adams, Gary DeCarlo, Dale Frashuer & Paul Leka, songwriters) (Nas)
Track from: Life Is Good
Label: Def Jam; Publishers: Rich Daily Since ’71, Universal Music Publishing, Unichappell Music
Lotus Flower Bomb

Olubowale Akintimehin, S. Joseph Dew, Jerrin Howard, Walker Johnson & Miguel Jontel Pimentel, songwriters (Wale Featuring Miguel)
Label: MMG/Warner Bros.; Publishers: WB Music/Deadstock Music/Verrin Howard/Miguel Jontel Pimentel Publishing/Fusician Publishing
Mercy

Sean Anderson, Mike Dean, Tauheed Epps, Willie Hansbro, Malik Yusef Jones, Anthony Khan, Stephen Taft, James Thomas, Terrence Thornton, Herbert Turner & Kanye West, songwriters (Denzie Beagle, Winston Riley, Reggie Stepper & Reggie Williams, songwriters)
(Kanye West Featuring Big Sean, Pusha T & 2 Chainz)
Label: G.O.O.D. Music; Publishers: Please Gimme My Publishing/EMI Blackwood/RLFG Music/FF to Def Pub./Neighborhood Pusha/Sony ATV Songs/Ty Epps Music/Copyright Control/Roynet Music/Dub Plate Music
The Motto

Dwayne Carter, Aubrey Graham, Noah “40” Shebib & Tyler Williams, songwriters (Drake Featuring Lil’ Wayne)
Track from: Take Care
Label: Cash Money Records
Young, Wild & Free

Calvin Broadus, Chris Brody Brown, Philip Lawrence, Ari Levine, Peter Hernandez & Cameron Thomaz, songwriters (T. Bluechel, M. Borrow, T. Griffin, K. Jackson, N. Lee & M. Newman, songwriters) (Snoop Dogg & Wiz Khalifa Featuring Bruno Mars)
Track from: Mac And Devin Go To High School: Music From And Inspired By The Movie
Label: Atlantic; Publishers: My Own Chit Publishing/EMI Blackwood, PGH Sound, Mars Force Music/Roc Nation Music, Toy Plane Music-Universal Music, Westside Independent, WB Music, Late 80’s Music, Beechwood Music, BMG Platinum, Rebellion Corps.

25. Best Rap Album
Winner: Take Care

Drake
Label: Cash Money Records
Food & Liquor II: The Great American Rap Album, Pt. 1

Lupe Fiasco
Label: Atlantic
Life Is Good

Nas
Label: Def Jam
Undun

The Roots
Label: Island Def Jam
God Forgives, I Don’t

Rick Ross
Label: Def Jam
Based On A T.R.U. Story

2 Chainz
Label: Island Def Jam
Back to top
26. Best Country Solo Performance
Home

Dierks Bentley
Label: Capitol Records Nashville
Springsteen

Eric Church
Label: EMI Records Nashville
Cost Of Livin’

Ronnie Dunn
Label: Arista Nashville
Wanted
Hunter Hayes
Track from: Hunter Hayes
Label: Atlantic
Over

Blake Shelton
Track from: Red River Blue
Label: Warner Bros. Records
Blown Away

Carrie Underwood
Track from: Blown Away
Label: 19 Recordings Limited/Arista Nashville
Back to top
27. Best Country Duo/Group Performance
Winner
Pontoon

Little Big Town
Label: Capitol Records Nashville
Even If It Breaks Your Heart

Eli Young Band
Label: Republic Nashville
Safe & Sound

Taylor Swift & The Civil Wars
Label: Big Machine Records/Universal Republic
On The Outskirts Of Town

The Time Jumpers
Track from: The Time Jumpers
Label: Rounder
I Just Come Here For The Music

Don Williams Featuring Alison Krauss
Label: Sugar Hill Records
Back to top
28. Best Country Song
Winner
Blown Away

Josh Kear & Chris Tompkins, songwriters (Carrie Underwood)
Track from: Blown Away
Label: 19 Recordings Limited/Arista Nashville; Publishers: Global Dog Music/Lunalight Music, Big Loud Songs/Angel River Songs
Cost Of Livin’

Phillip Coleman & Ronnie Dunn, songwriters (Ronnie Dunn)
Label: Arista Nashville; Publishers: Tractor Radio Songs, Sony/ATV Tree Publishing/Showbilly Music
Even If It Breaks Your Heart

Will Hoge & Eric Paslay, songwriters (Eli Young Band)
Label: Republic Nashville; Publishers: Cal IV Songs/Will Hoge Music
So You Don’t Have To Love Me Anymore

Jay Knowles & Adam Wright, songwriters (Alan Jackson)
Label: EMI Records Nashville/ACR Records; Publishers: Alrighty Den Music, Dean-Parnell Music, Acme Nashville
Springsteen

Eric Church, Jeff Hyde & Ryan Tyndell, songwriters (Eric Church)
Label: EMI Records Nashville; Publishers: Sony/ATV Tree Publishing/Sinnerlina Music/ole Purple Cape Music, Bug Music/Mamma’s Cornbread Music

29. Best Country Album

Winner: Uncaged
Zac Brown Band
Label: Southern Ground/Atlantic

Uncaged

Zac Brown Band
Label: Southern Ground/Atlantic
Hunter Hayes
Hunter Hayes
Label: Atlantic
Living For A Song: A Tribute To Hank Cochran

Jamey Johnson
Label: Mercury Records
Four The Record

Miranda Lambert
Label: The RCA Records Label Nashville
The Time Jumpers

The Time Jumpers
Label: Rounder
Back to top
30. Best New Age Album
Winner
Echoes Of Love

Omar Akram
Label: Real Music
Live Ananda

Krishna Das
Label: Krishna Das Music
Bindu

Michael Brant DeMaria
Label: Ontos Music
Deep Alpha

Steven Halpern
Label: Steven Halpern’s Inner Peace Music
Light Body

Peter Kater
Label: Mysterium Music
Troubadours On The Rhine

Loreena McKennitt
Label: Verve

31. Best Improvised Jazz Solo
Winner: Hot House

Gary Burton & Chick Corea, soloists
Track from: Hot House
Label: Concord Jazz
Cross Roads

Ravi Coltrane, soloist
Track from: Spirit Fiction
Label: Blue Note
Alice In Wonderland

Chick Corea, soloist
Track from: Further Explorations (Chick Corea, Eddie Gomez & Paul Motian)
Label: Concord Jazz
J. Mac

Kenny Garrett, soloist
Track from: Seeds From The Underground
Label: Mack Avenue Records
Ode

Brad Mehldau, soloist
Track from: Ode (Brad Mehldau Trio)
Label: Nonesuch

32. Best Jazz Vocal Album
Winner: Radio Music Society

Esperanza Spalding
Label: Heads Up International
Soul Shadows

Denise Donatelli
Label: Savant Records
1619 Broadway: The Brill Building Project

Kurt Elling
Label: Concord Jazz
Live

Al Jarreau (And The Metropole Orkest)
Label: Concord
The Book Of Chet

Luciana Souza
Label: Sunnyside Records

33. Best Jazz Instrumental Album
Winner: Unity Band

Pat Metheny Unity Band
Label: Nonesuch
Further Explorations

Chick Corea, Eddie Gomez & Paul Motian
Label: Concord Jazz
Hot House

Chick Corea & Gary Burton
Label: Concord Jazz
Seeds From The Underground

Kenny Garrett
Label: Mack Avenue Records
Blue Moon

Ahmad Jamal
Label: Jazz Village

34. Best Large Jazz Ensemble Album
Winner: Dear Diz (Every Day I Think Of You)

Arturo Sandoval
Label: Concord Jazz
Centennial: Newly Discovered Works Of Gil Evans

Gil Evans Project
Label: ArtistShare
For The Moment

Bob Mintzer Big Band
Label: MCG Jazz

35. Best Latin Jazz Album
Winner: ¡Ritmo!

The Clare Fischer Latin Jazz Big Band
Label: Clare Fischer Productions/Clavo Records
Flamenco Sketches

Chano Domínguez
Label: Blue Note
Multiverse

Bobby Sanabria Big Band
Label: Jazzheads
Duos III

Luciana Souza
Label: Sunnyside Records
New Cuban Express

Manuel Valera New Cuban Express
Label: Mavo Records

36. Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance
Winner: 10,000 Reasons (Bless The Lord)

Matt Redman
Track from: 10,000 Reasons
Label: sixstepsrecords/Sparrow Records
Jesus, Friend Of Sinners

Casting Crowns
Track from: Come To The Well
Label: Beach Street/Reunion Records
Take Me To The King

Tamela Mann
Label: Tillymann Music Group
Go Get It

Mary Mary
Label: Columbia Records
My Testimony

Marvin Sapp
Track from: I Win
Label: Verity Gospel Music Group

37. Best Gospel Song
Winner: Go Get It

Erica Campbell, Tina Campbell & Warryn Campbell, songwriters (Mary Mary)
Label: Columbia; Publishers: EMI April Music, It’s Tea Tyme, That’s Plum Song, Wet Ink Red Music
Hold On

Cheryl Fortune, James Fortune & Terence Vaughn, songwriters (James Fortune & FIYA, Monica & Fred Hammond)
Track from: Identity
Label: Light Records/eOne Music/Fiya World
I Feel Good

Phillip Feaster, Fred Hammond, Jonathan Miller & Calvin Rodgers, songwriters (Fred Hammond)
Track from: God, Love & Romance
Label: Verity Gospel Music Group; Publishers: fHammond Music/Bridge Bldg Music/CJMS Music/Music Feast Productions/Jonathan Miller Publishing
My Testimony

Aaron Lindsey & Marvin Sapp, songwriters (Marvin Sapp)
Track from: I Win
Label: Verity Gospel Music Group; Publishers: Universal Music-Brentwood Benson Songs/Marvin L. Sapp Music/Ardent Media
Released

Donald Lawrence, songwriter (Bill Winston & Living Word Featuring Donald Lawrence)
Label: Source Media; Publisher: Quiet Water Ent.

38. Best Contemporary Christian Music Song

Winner: 10,000 Reasons (Bless The Lord)
Jonas Myrin & Matt Redman, songwriters (Matt Redman)
Track from: 10,000 Reasons
Label: sixstepsrecords/Sparrow Records; Publishers: Thankyou Music/sixsteps Music/worshiptogether.com Songs/Said And Done Music/Shout! Publishing

Tie
10,000 Reasons (Bless The Lord)

Jonas Myrin & Matt Redman, songwriters (Matt Redman)
Track from: 10,000 Reasons
Label: sixstepsrecords/Sparrow Records; Publishers: Thankyou Music/sixsteps Music/worshiptogether.com Songs/Said And Done Music/Shout! Publishing
Tie
Your Presence Is Heaven

Israel Houghton & Micah Massey, songwriters (Israel & New Breed)
Track from: Jesus At The Center Live
Label: Integrity Music; Publishers: Integrity’s Praise! Music/Sound of the New Breed, Regenerate Music
Jesus, Friend Of Sinners

Mark Hall & Matthew West, songwriters (Casting Crowns)
Track from: Come To The Well
Label: Beach Street/Reunion Records
When Mercy Found Me

Jeff Pardo & Rhett Walker, songwriters (Rhett Walker Band)
Track from: Come To The River
Label: Essential Records; Publishers: Sony ATV Music, Ships In A Bottle/Simple Tense Songs
White Flag

Jason Ingram, Matt Maher, Matt Redman & Chris Tomlin, songwriters (Passion & Chris Tomlin)
Track from: White Flag
Label: sixstepsrecords/Sparrow Records; Publishers: sixsteps Music/worshiptogether.com Songs/Vamos Publishing/Said And Done Music/Valley of the Songs Music/Sony ATV Timber Publishing/West Main Music/Windsor Hill Music/Thankyou Musi

39. Best Gospel Album:

Winner: Gravity

Lecrae
Label: Reach Records
Identity

James Fortune & FIYA
Label: Light Records/eOne Music/Fiya World
Jesus At The Center Live

Israel & New Breed
Label: Integrity Music
I Win

Marvin Sapp
Label: Verity Gospel Music Group
Worship Soul

Anita Wilson
Label: EMI Gospel

40. Best Contemporary Christian Music Album
Winner: Eye On It

TobyMac
Label: ForeFront Records
Come To The Well

Casting Crowns
Label: Beach Street/Reunion Records
Where I Find You

Kari Jobe
Label: Sparrow Records
Gold

Britt Nicole
Label: Sparrow Records
Into The Light

Matthew West
Label: Sparrow Records

41. Best Latin Pop Album
Winner: MTV Unplugged Deluxe Edition

Juanes
Label: Universal Music Latino
Independiente

Ricardo Arjona
Label: Metamorfosis
Ilusión

Fonseca
Label: Sony Music Latin
Kany Garcia

Kany Garcia
Label: Sony Music
¿Con Quién Se Queda El Perro?

Jesse Y Joy
Label: Warner Music Latina

42. Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
Winner: Imaginaries

Quetzal
Label: Smithsonian Folkways Recordings
Campo

Campo
Label: Bizarro Records
Déjenme Llorar

Carla Morrison
Label: Cosmica Records
Electro-Jarocho

Sistema Bomb
Label: Round Whirled Records
La Bala

Ana Tijoux
Label: Nacional Records

43. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
Winner: Pecados Y Milagros

Lila Downs
Label: Sony Music
Sembrando Flores

Los Cojolites
Label: Round Whirled Records
365 Días

Los Tucanes De Tijuana
Label: Fonovisa
Oye

Mariachi Divas De Cindy Shea
Label: Shea Records/East Side Records
El Primer Ministro

Gerardo Ortiz
Label: Sony Music Latin

44. Best Tropical Latin Album
Winner: Retro

Marlow Rosado Y La Riqueña
Label: Pink Chaos Productions
Cubano Soy

Raúl Lara Y Sus Soneros
Label: Spanish Music Records
Desde Nueva York A Puerto Rico

Eddie Montalvo
Label: Señor Marcha Records
Formula Vol. 1

Romeo Santos
Label: Sony Music

45. Best Americana Album
Winner: Slipstream

Bonnie Raitt
Label: Redwing Records
The Carpenter

The Avett Brothers
Label: Universal Republic
From The Ground Up

John Fullbright
Label: Blue Dirt Records
The Lumineers
The Lumineers
Label: Dualtone Music Group
Babel
Mumford & Sons
Label: Glassnote

46. Best Bluegrass Album
Winner: Nobody Knows You

Steep Canyon Rangers
Label: Rounder
The Gospel Side Of

Dailey & Vincent
Label: Rounder/Cracker Barrel
Life Finds A Way

The Grascals
Label: Mountain Home Music Company
Beat The Devil And Carry A Rail

Noam Pikelny
Label: Compass Records
Scratch Gravel Road

Special Consensus
Label: Compass Records

47. Best Blues Album
Winner: Locked Down

Dr. John
Label: Nonesuch
33 1/3

Shemekia Copeland
Label: Telarc International
Let It Burn

Ruthie Foster
Label: Blue Corn Music
And Still I Rise

Heritage Blues Orchestra
Label: Raisin’ Music
Bring It On Home

Joan Osborne
Label: Saguaro Road

48. Best Folk Album
Winner: The Goat Rodeo Sessions

Yo-Yo Ma, Stuart Duncan, Edgar Meyer & Chris Thile
Label: Sony Classical
Leaving Eden

Carolina Chocolate Drops
Label: Nonesuch
Election Special

Ry Cooder
Label: Perro Verde/Nonesuch
Hambone’s Meditations

Luther Dickinson
Label: Songs Of The South
This One’s For Him: A Tribute To Guy Clark

(Various Artists)
Shawn Camp & Tamara Saviano, producers
Label: Icehouse Music
Back to top
49. Best Regional Roots Music Album
Winner
The Band Courtbouillon

Wayne Toups, Steve Riley & Wilson Savoy
Label: Valcour Records
Malama Ko Aloha (Keep Your Love)

Keola Beamer
Label: ‘Ohe Records
Shi Kéyah – Songs For The People

Radmilla Cody
Label: Canyon Records
Pilialoha

Weldon Kekauoha
Label: ‘Ohelo Records
Nothin’ But The Best

Corey Ledet With Anthony Dopsie And André Thierry
Label: Corey Ledet

50. Best Reggae Album
Winner: Rebirth

Jimmy Cliff
Label: UMe/Sunpower
Miracle

The Original Wailers
Label: MRG Recordings
Tomahawk Technique

Sean Paul
Label: VP/Atlantic
New Legend – Jamaica 50th Edition

Sly & Robbie & The Jam Masters
Label: Mondo Tunes
Reggae Got Soul: Unplugged On Strawberry Hill

Toots And The Maytals
Label: Metropolis Recordings

51. Best World Music Album
Winner: The Living Room Sessions Part 1

Ravi Shankar
Label: East Meets West Music
Folila

Amadou & Mariam
Label: Because Music / Nonesuch
On A Gentle Island Breeze

Daniel Ho
Label: Wind Music Int’l Corp. & Daniel Ho Creations
Jabulani

Hugh Masekela
Label: Listen 2 Entertainmnet Group/Razor & Tie
Traveller

Anoushka Shankar
Label: Deutsche Grammophon/Universal

52. Best Children’s Album
Winner: Can You Canoe?

The Okee Dokee Brothers
Label: Okee Dokee Music LLC
High Dive And Other Things That Could Have Happened…

Bill Harley
Label: Round River Records
JumpinJazz Kids – A Swinging Jungle Tale – Featuring Al Jarreau, Hubert Laws And Dee Dee Bridgewater

James Murray & Various Artists
Label: JumpinJazzKids
Little Seed: Songs For Children By Woody Guthrie

Elizabeth Mitchell
Label: Smithsonian Folkways Recordings
Radio Jungle

The Pop Ups
Label: The Pop Ups

53. Best Spoken Word Album
Winner: Society’s Child: My Autobiography

Janis Ian
Label: Audible, Inc.
American Grown (Michelle Obama)

(Various Artists)
Scott Creswell & Dan Zitt, producers
Label: Random House Audio/Books on Tape
Back To Work: Why We Need Smart Government For A Strong Economy

Bill Clinton
Label: Random House Audio/Books on Tape
Drift: The Unmooring Of American Military Power

Rachel Maddow
Label: Random House Audio/Books on Tape
Seriously… I’m Kidding

Ellen DeGeneres
Label: Hachette Audio

54. Best Comedy Album
Winner: Blow Your Pants Off

Jimmy Fallon
Label: Warner Bros. Records/LoudMouth Entertainment
Cho Dependent (Live In Concert)

Margaret Cho
Label: Clownery Productions, Rocket Science
In God We Rust

Lewis Black
Label: Comedy Central Records
Kathy Griffin: Seaman 1st Class

Kathy Griffin
Label: Donut Run, Inc.
Mr. Universe

Jim Gaffigan
Label: Comedy Central Records
Rize Of The Fenix

Tenacious D
Label: Columbia Records

55. Best Musical Theater Album
Winner: Once: A New Musical

Steve Kazee & Cristin Milioti, principal soloists; Steven Epstein & Martin Lowe, producers (Glen Hansard & Marketa Irglova, composers/lyricists) (Original Broadway Cast With Steve Kazee, Cristin Milioti & Others)
Label: Masterworks
Follies

Danny Burstein, Jan Maxwell, Elaine Paige, Bernadette Peters & Ron Raines, principal soloists; Philip Chaffin & Tommy Krasker, producers (Stephen Sondheim, composer/lyricist)
(New Broadway Cast With Danny Burstein, Jan Maxwell, Elaine Paige, Bernadette Peters, Ron Raines & Others)
Label: PS Classics
The Gershwins’ Porgy And Bess

David Alan Grier, Norm Lewis & Audra McDonald, principal soloists; Tommy Krasker, producer (George Gershwin, composer; Ira Gershwin, Dorothy Heyward & DuBose Heyward, lyricists)
(New Broadway Cast With Audra McDonald, Norm Lewis, David Alan Grier & Others)
Label: PS Classics
Newsies

Jeremy Jordan & Kara Lindsay, principal soloists; Frank Filipetti, Michael Kosarin, Alan Menken & Chris Montan, producers (Alan Menken, composer; Jack Feldman, lyricist) (Original Broadway Cast With Jeremy Jordan, Kara Lindsay & Others)
Label: Ghostlight Records/ Razor & Tie
Nice Work If You Can Get It

Matthew Broderick & Kelli O’Hara, principal soloists; David Chase, Bill Elliott & Robert Sher, producers (George Gershwin, composer; Ira Gershwin, lyricist) (Original Broadway Cast With Matthew Broderick, Kelli O’Hara & Others)
Label: Shout! Factory

56. Best Compilation Soundtrack For Visual Media
Winner: Midnight In Paris

(Various Artists)
Label: Madison Gate Records, Inc.
The Descendants

(Various Artists)
Dondi Bastone & Alexander Payne, producers
Label: Sony Classical/Fox Music
Marley

(Bob Marley & The Wailers)
Chris Blackwell & Barry Cole, producers
Label: UMe/Island/Tuff Gong
The Muppets

(Various Artists)
Kaylin Frank & Mitchell Leib, producers
Label: Walt Disney Records
Rock Of Ages

(Various Artists)
Adam Anders & Peer Astrom, producers
Label: WaterTower Music

57. Best Score Soundtrack For Visual Media
Winner: The Girl With The Dragon Tattoo

Trent Reznor & Atticus Ross, composers
Label: Null/Madison Gate
The Adventures Of Tintin – The Secret Of The Unicorn

John Williams, composer
Label: Sony Classical
The Artist

Ludovic Bource, composer
Label: Sony Classical
The Dark Knight Rises

Hans Zimmer, composer
Label: WaterTower Music
Hugo

Howard Shore, composer
Label: Howe Records
Journey

Austin Wintory, composer
Label: Sony Computer Entertainment America

58. Best Song Written For Visual Media
Winner: Safe & Sound (From The Hunger Games)

T Bone Burnett, Taylor Swift, John Paul White & Joy Williams, songwriters
(Taylor Swift Featuring The Civil Wars)
Label: Big Machine Records/Universal Republic; Publishers: Sony ATV Tree Publishing, Taylor Swift Music, Sensibility Songs, Absurd Music, Shiny Happy Music, Baffle Music, Henry Burnett Music
Abraham’s Daughter (From The Hunger Games)

T Bone Burnett, Win Butler & Régine Chassagne, songwriters (Arcade Fire)
Label: Universal Republic; Publishers: Régine Chassagne, Absurd Music, Win Butler, Henry Burnett Music, Baffle Music
Learn Me Right (From Brave)

Mumford & Sons, songwriters (Birdy & Mumford & Sons)
Label: Walt Disney Records/Pixar; Publisher: Pixar Talking Pictures
Let Me Be Your Star (From Smash)

Marc Shaiman & Scott Wittman, songwriters (Katharine McPhee & Megan Hilty)
Label: Columbia; Publishers: Winding Brook Way Music, Walli Woo Entertainment
Man Or Muppet (From The Muppets)

Bret McKenzie, songwriter (Jason Segel & Walter)
Label: Walt Disney; Publisher: Fuzzy Muppet Songs

59. Best Instrumental Composition
Winner: Mozart Goes Dancing

Chick Corea, composer (Chick Corea & Gary Burton)
Track from: Hot House
Label: Concord Jazz
December Dream

Chuck Loeb, composer (Fourplay)
Track from: Esprit De Four
Label: Heads Up International
Music Of Ansel Adams: America

Chris Brubeck & Dave Brubeck, composers (Temple University Symphony Orchestra)
Label: BCM&D Records
Overture, Waltz And Rondo

Bill Cunliffe, composer (Temple University Symphony Orchestra)
Label: BCM&D Records
Without A Paddle

Bill Holman, composer (Tall & Small)
Track from: High On You
Label: Bosco Records

60. Best Instrumental Arrangement
Winner: How About You

Gil Evans, arranger (Gil Evans Project)
Track from: Centennial – Newly Discovered Works Of Gil Evans
Label: ArtistShare
Afro-Cuban Jazz Suite For Ellington

Michael Philip Mossman, arranger (Bobby Sanabria Big Band)
Track from: Multiverse
Label: Jazzheads
Irrequieto

Bob Mintzer, arranger (Bob Mintzer Big Band)
Track from: For The Moment
Label: MCG Jazz
A Night In Tunisia (Actually An Entire Weekend!)

Wally Minko, arranger (Arturo Sandoval)
Track from: Dear Diz (Every Day I Think Of You)
Label: Concord Jazz
Salt Peanuts! (Mani Salado)

Gordon Goodwin, arranger (Arturo Sandoval)
Track from: Dear Diz (Every Day I Think Of You)
Label: Concord Jazz

61. Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
Winner: City Of Roses

Thara Memory & Esperanza Spalding, arrangers (Esperanza Spalding)
Track from: Radio Music Society
Label: Heads Up International
Look To The Rainbow

Gil Evans, arranger (Gil Evans Project and Luciana Souza)
Track from: Centennial – Newly Discovered Works Of Gil Evans
Label: ArtistShare
Out There

Shelly Berg, arranger (Lorraine Feather)
Track from: Tales Of The Unusual
Label: Jazzed Media
Spain (I Can Recall)

Vince Mendoza, arranger (Al Jarreau And The Metropole Orkest)
Track from: Live
Label: Concord Records
Wild Is The Wind

Nan Schwartz, arranger (Whitney Claire Kaufman)
Track from: The Greatest Film Scores Of Dimitri Tiomkin
Label: LSO Live

62. Best Recording Package
Winner: Biophilia

Michael Amzalag & Mathias Augustyniak, art directors (Björk)
Label: One Little Indian / Nonesuch
Boys & Girls

Brett Kilroe, art director (Alabama Shakes)
Label: ATO Records
Charmer

Gail Marowitz, art director (Aimee Mann)
Label: SuperEgo Records
Love This Giant

Noah Wall, art director (David Byrne & St. Vincent)
Label: 4AD
Swing Lo Magellan

David Longstreth, art director (Dirty Projectors)
Label: Domino Recording Company

63. Best Boxed Or Special Limited Edition Package
Winner: Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection

Fritz Klaetke, art director (Woody Guthrie)
Label: Smithsonian Folkways Recordings
The Girl With The Dragon Tattoo (Soundtrack From The Motion Picture)

Rob Sheridan, art director (Trent Reznor & Atticus Ross)
Label: Null/Madison Gate Records
Go Fly A Kite

Kate Iltis, Ben Kweller, Liz Kweller, Erin Mayes, art directors (Ben Kweller)
Label: The Noise Company
Ram – Paul McCartney Archive Collection (Deluxe Edition)

Simon Earith & James Musgrave, art directors (Paul And Linda McCartney)
Label: Hear Music
Some Girls: Super Deluxe Edition

Stephen Kennedy & Jimmy Tilley, art directors (The Rolling Stones)
Label: UMe/Universal Republic

64. Best Album Notes
Winner: Singular Genius: The Complete ABC Singles

Billy Vera, album notes writer (Ray Charles)
Label: Concord
Banjo Diary: Lessons From Tradition

Stephen Wade, album notes writer (Stephen Wade)
Label: Smithsonian Folkways
First Recordings: 50th Anniversary Edition

Hans Olof Gottfridsson, album notes writer (The Beatles With Tony Sheridan)
Label: Time Life
The Pearl Sessions

Holly George-Warren, album notes writer (Janis Joplin)
Label: Columbia/Legacy
Piazzolla In Brooklyn

Fernando Gonzalez, album notes writer (Pablo Aslan Quintet)
Label: Soundbrush

65. Best Historical Album
Winner: The Smile Sessions (Deluxe Box Set)

Alan Boyd, Mark Linett, Brian Wilson & Dennis Wolfe, compilation producers; Mark Linett, mastering engineer (The Beach Boys)
Label: Capitol Records
He Is My Story: The Sanctified Soul Of Arizona Dranes

Josh Rosenthal, compilation producer; Bryan Hoffa & Christopher King, mastering engineers (Arizona Dranes)
Label: Tompkins Square
Old-Time Smoky Mountain Music: 34 Historic Songs, Ballads, And Instrumentals Recorded In The Great Smoky Mountains By “Song Catcher” Joseph S. Hall

Kent Cave, Michael Montgomery & Ted Olson, compilation producers; John Fleenor & Steve Kemp, mastering engineers (Various Artists)
Label: Great Smoky Mountains Association
Opika Pende: Africa At 78 RPM

Steven Lance Ledbetter & Jonathan Ward, compilation producers; Michael Graves,
mastering engineer (Various Artists)
Label: Dust-to-Digital
Ram – Paul McCartney Archive Collection (Deluxe Edition)

Paul McCartney, compilation producer; Simon Gibson, Guy Massey & Steve Rooke,
mastering engineers (Paul And Linda McCartney)
Label: MPL/Hear Music/Concord
Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection

Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering
engineer (Woody Guthrie)
Label: Smithsonian Folkways Recordings

66. Best Engineered Album, Non-Classical
Winner: The Goat Rodeo Sessions

Richard King, engineer; Richard King, mastering engineer (Yo-Yo Ma, Stuart Duncan, Edgar Meyer & Chris Thile)
Label: Sony Classical
The Absence

Moogie Canazio & Al Schmitt, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Melody Gardot)
Label: Verve/Decca
Ashes & Fire

Glyn Johns, engineer; Bob Ludwig, mastering engineer (Ryan Adams)
Label: Capitol
Love Is A Four Letter Word

Joe Chiccarelli, Steve Churchyard, Lars Fox, Graham Hope, Tony Maserati & Morgan Stratton, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Jason Mraz)
Label: Atlantic
Slingshot

Helik Hadar, engineer; Bernie Grundman, mastering engineer (Rebecca Pidgeon)
Label: Decca/Toy Canteen Records

67. Producer Of The Year, Non-Classical
Winner: Dan Auerbach

El Camino (The Black Keys) (A)
Locked Down (Dr. John) (A)
Savage (Hacienda) (S)
Shakedown (Hacienda) (A)

Jeff Bhasker

Some Nights (Fun.) (A)

Diplo

Climax (Usher) (T)
Get Free (Major Lazer Featuring Amber Coffman) (S)
La La La (Snoop Lion) (S)
Lies (Marina And The Diamonds) (T)
Look At These Hoes (Santigold) (T)
Push And Shove (No Doubt Featuring Busy Signal & Major Lazer) (T)
Slight Work (Wale Featuring Big Sean) (T)
Thought Of You (Justin Bieber) (T)
Too Close (Alex Clare) (T)

Markus Dravs

Babel (Mumford & Sons) (A)
Mylo Xyloto (Coldplay) (A)

Salaam Remi

Back To Love (Anthony Hamilton) (T)
Between The Cheats (Amy Winehouse) (T)
Girl On Fire (Alicia Keys & Nicki Minaj) (S)
How Many Drinks? (Miguel) (T)
Life Is Good (Nas) (A)
Like Smoke (Amy Winehouse Featuring Nas) (T)
Running (Melanie Fiona Featuring Nas) (T)
Sins Of My Father (Usher) (T)
A Song For You (Amy Winehouse) (T)

68. Best Remixed Recording, Non-Classical
Winner: Promises (Skrillex & Nero Remix)

Skrillex, remixer (Nero)
Joseph Ray, Skrillex & Daniel Stephens, remixers
Label: Cherry Tree/Interscope
In My Mind (Axwell Remix)

Axel Hedfors, remixer (Ivan Gough & Feenixpawl Featuring Georgi Kay)
Label: Neon Records/Axtone/Big Beat Records
Lie Down In Darkness (Photek Remix)

Photek, remixer (Moby)
Track from: Destroyed Remixed
Label: Little Idiot
Midnight City (Eric Prydz Private Remix)

Eric Prydz, remixer (M83)
Label: Mute
The Veldt (Tommy Trash Remix)

Thomas Olsen, remixer (Deadmau5 Featuring Chris James)
Label: Ultra Music

69. Best Surround Sound Album
Winner: Modern Cool

Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Michael Friedman, surround producer (Patricia Barber)
Label: Premonition Records
Chamberland

David Miles Huber, surround mix engineer; David Miles Huber, surround mastering engineer; David Miles Huber, surround producer (David Miles Huber)
Label: 51bpm.com llc
Quiet Winter Night

Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Hoff Ensemble)
Label: 2L (Lindberg Lyd)
Rupa-Khandha

Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Marina Ledin & Victor Ledin, surround producers (Los Angeles Percussion Quartet)
Label: Sono Luminus
Storm Corrosion

Steven Wilson, surround mix engineer; Steven Wilson, surround mastering
engineer; Steven Wilson, surround producer (Storm Corrosion)
Label: Roadrunner Records

70. Best Engineered Album, Classical
Winner: Life & Breath – Choral Works By René Clausen

Tom Caulfield & John Newton, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Charles Bruffy & Kansas City Chorale)
Label: Chandos
Americana

Daniel Shores, engineer; Daniel Shores, mastering engineer (Modern Mandolin Quartet)
Label: Sono Luminus
Beethoven: The Late String Quartets, Op. 127 & 131

Bruce Egre, engineer (Brentano String Quartet)
Label: Aeon
Music For A Time Of War

Jesse Lewis & John Newton, engineers; Jesse Brayman, mastering engineer (Carlos Kalmar & The Oregon Symphony)
Label: PentaTone Classics
Souvenir

Morten Lindberg, engineer; Morten Lindberg, mastering engineer (TrondheimSolistene)
Label: 2L (Lindberg Lyd)

71. Producer Of The Year, Classical
Winner: Blanton Alspaugh

Chamber Symphonies (Gregory Wolynec & Gateway Chamber Orchestra)
Davis: Río De Sangre (Joseph Rescigno, Vale Rideout, Ava Pine, John Duykers, Kerry Walsh, Guido LeBron, The Florentine Opera Company & Milwaukee Symphony Orchestra)
Gjeilo: Northern Lights (Charles Bruffy & Phoenix Chorale)
In Paradisum (Brian A. Schmidt & South Dakota Chorale)
Life & Breath – Choral Works By René Clausen (Charles Bruffy & Kansas City Chorale)
Music For A Time Of War (Carlos Kalmar & The Oregon Symphony)
Musto: The Inspector (Glen Cortese & Wolf Trap Opera Company)

Tim Handley

Berlioz: Symphonie Fantastique (Leonard Slatkin & Orchestre National De Lyon)
Debussy: Orchestral Works, Vol. 7 (Jun Märkl & Orchestre National De Lyon)
Debussy: 24 Préludes (Jun Märkl & Royal Scottish National Orchestra)
Fuchs, K.: Atlantic Riband; American Rhapsody; Divinium Mysterium (JoAnn Falletta, Paul Silverthorne, Michael Ludwig & London Symphony Orchestra)
Gershwin: Piano Concerto In F; Rhapsody No. 2; I Got Rhythm Variations (Orion Weiss, JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
Hailstork: An American Port Of Call (JoAnn Falletta, Virginia Symphony Chorus & Virginia Symphony Orchestra)
Holst: Cotswolds Symphony; Walt Whitman Overture (JoAnn Falletta & Ulster Orchestra)
Mahler: Symphony No. 1 (Marin Alsop & Baltimore Symphony Orchestra)
Roussel: Le Festin De L’Araignée (Stéphane Denève & Royal Scottish National Orchestra)
Still: Symphonies Nos. 2 & 3 (John Jeter & Fort Smith Symphony)

Marina Ledin, Victor Ledin

Americana (Modern Mandolin Quartet)
Brubeck & American Poets (Lynne Morrow & Pacific Mozart Ensemble)
Delibes: Sylvia; Coppélia (Martin West & San Francisco Ballet Orchestra)
Mind Meld (ZOFO Duet)
Rupa-Khandha (Los Angeles Percussion Quartet)
Weigl: Isle Of The Dead; Six Fantasies; Pictures & Tales; Night Fantasies (Joseph Banowetz)

James Mallinson

Britten: War Requiem (Gianandrea Noseda, Joseph Cullen, Alastair Tighe, Choir Of Eltham College, London Symphony Chorus & Orchestra)
Bruckner: Symphony No. 4 (Bernard Haitink & London Symphony Orchestra)
The Greatest Film Scores Of Dimitri Tiomkin (Richard Kaufman, Whitney Claire Kaufman, Andrew Playfoot, London Voices & London Symphony Orchestra)
Massenet: Don Quichotte (Valery Gergiev, Andrei Serov, Anna Kiknadze, Ferruccio Furlanetto, Soloists’ Ensemble Of The Mariinsky Academy Of Young Singers & Mariinsky Orchestra)
Rachmaninov: Symphonic Dances (Valery Gergiev & London Symphony Orchestra)

Dan Merceruio

Arensky: Quartets Nos. 1 & 2; Piano Quintet, Op. 51 (Ying Quartet)
Brasileiro – Works Of Francisco Mignone (Cuarteto Latinoamericano)
Change Of Worlds (Ensemble Galilei)
The Complete Harpsichord Works Of Rameau (Jory Vinikour)
Critical Models – Chamber Works Of Mohammed Fairouz (Various Artists)
The Kernis Project: Schubert (Jasper String Quartet)
Le Bestiaire (Celine Ricci)
Scarlatti: La Dirindina & Pur Nel Sonno (Matthew Dirst & Ars Lyrica Houston)
Two Lutes – Lute Duets From England’s Golden Age (Ronn McFarlane & William Simms)
Weill-Ibert-Berg (Timothy Muffitt & Baton Rouge Symphony Chamber Players)

72. Best Orchestral Performance
Winner: Adams: Harmonielehre & Short Ride In A Fast Machine

Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
Label: SFS Media
Mahler: Symphony No. 1

Iván Fischer, conductor (Budapest Festival Orchestra)
Label: Channel Classics
Music For A Time Of War

Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony)
Label: PentaTone Classics
Rachmaninov: Symphonic Dances

Valery Gergiev, conductor (London Symphony Orchestra)
Label: LSO Live
Sibelius: Symphonies Nos. 2 & 5

Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
Label: BIS

73. Best Opera Recording
Winner: Wagner: Der Ring Des Nibelungen

James Levine & Fabio Luisi, conductors; Hans-Peter König, Jay Hunter Morris, Bryn Terfel & Deborah Voigt; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
Label: Deutsche Grammophon
Berg: Lulu

Michael Boder, conductor; Paul Groves, Ashley Holland, Julia Juon & Patricia Petibon; Johannes Müller, producer (Symphony Orchestra Of The Gran Teatre Del Liceu)
Label: Deutsche Grammophon
Handel: Agrippina

René Jacobs, conductor; Marcos Fink, Sunhae Im, Bejun Mehta, Alexandrina Pendatchanska & Jennifer Rivera (Akademie Für Alte Musik Berlin)
Label: Harmonia Mundi
Stravinsky: The Rake’s Progress

Vladimir Jurowski, conductor; Topi Lehtipuu, Miah Persson & Matthew Rose; Jean Chatauret, producer (London Philharmonic Orchestra; Glyndebourne Chorus)
Label: Opus Arte
Vivaldi: Teuzzone

Jordi Savall, conductor; Delphine Galou, Paolo Lopez, Roberta Mameli, Raffaella Milanesi & Furio Zanasi, Jordi Savall & Manuel Mohino, producers (Le Concert Des Nations)
Jordi Savall, conductor; Delphine Galou, Paolo Lopez, Roberta Mameli, Raffaella Milanesi & Furio Zanasi, Jordi Savall & Manuel Mohino, producers (Le Concert Des Nations)
Label: Naïve Classique

74. Best Choral Performance
Winner: Life & Breath – Choral Works By René Clausen

Charles Bruffy, conductor (Matthew Gladden, Lindsey Lang, Rebecca Lloyd, Sarah Tannehill & Pamela Williamson; Kansas City Chorale)
Label: Chandos
Handel: Israel In Egypt

Julian Wachner, conductor (Trinity Baroque Orchestra; Trinity Choir Wall Street)
Label: Musica Omnia
Ligeti: Requiem; Apparitions; San Francisco Polyphony

Peter Eötvös, conductor (Barbara Hannigan & Susan Parry; WDR Sinfonieorchester Köln; SWR Vokalensemble Stuttgart & WDR Rundfunkchor Köln)
Label: BMC
The Nightingale

Stephen Layton, conductor (Michala Petri; Danish National Vocal Ensemble)
Label: OUR Recordings
Striggio: Mass For 40 & 60 Voices

Hervé Niquet, conductor (Le Concert Spirituel)
Label: Glossa

75. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
Winner: Meanwhile

Eighth Blackbird
Label: Cedille Records
Americana

Modern Mandolin Quartet
Label: Sono Luminus
Mind Meld

ZOFO Duet
Label: Sono Luminus
Profanes Et Sacrées

Boston Symphony Chamber Players
Label: BSO Classics
Rupa-Khandha

Los Angeles Percussion Quartet
Label: Sono Luminus

76. Best Classical Instrumental Solo
Winner: Kurtág & Ligeti: Music For Viola

Kim Kashkashian
Label: ECM New Series
Bach: Das Wohltemperierte Clavier

András Schiff
Label: ECM New Series
The Complete Harpsichord Works Of Rameau

Jory Vinikour
Label: Sono Luminus
Gál & Elgar: Cello Concertos

Claudio Cruz, conductor; Antonio Meneses (Northern Sinfonia)
Label: AVIE Records
Holst: The Planets

Hansjörg Albrecht
Label: Oehms Classics

77. Best Classical Vocal Solo
Winner: Poèmes

Renée Fleming (Alan Gilbert & Seiji Ozawa; Orchestre National De France & Orchestre Philharmonique De Radio France)
Label: Decca Records
Debussy: Clair De Lune

Natalie Dessay (Henri Chalet; Philippe Cassard, Karine Deshayes & Catherine Michel; Le Jeune Coeur De Paris)
Label: Virgin Classics
Homecoming – Kansas City Symphony Presents Joyce DiDonato

Joyce DiDonato (Michael Stern; Kansas City Symphony)
Label: Kansas City Symphony
Paris Days, Berlin Nights

Ute Lemper (Stefan Malzew & Vogler Quartet)
Label: Steinway & Sons
Sogno Barocco

Anne Sofie Von Otter (Leonardo García Alarcón; Sandrine Piau & Susanna Sundberg; Ensemble Cappella Mediterranea)
Label: Naïve Classique

78. Best Classical Compendium
Winner: Penderecki: Fonogrammi; Horn Concerto; Partita; The Awakening Of Jacob; Anaklasis

Antoni Wit, conductor; Aleksandra Nagórko & Andrzej Sasin, producers
Label: Naxos
Partch: Bitter Music

Partch, ensemble; John Schneider, producer
Label: Bridge Records, Inc.
Une Fête Baroque

Emmanuelle Haïm, conductor; Daniel Zalay, producer
Label: Virgin Classics

79. Best Contemporary Classical Composition
Winner: Hartke, Stephen: Meanwhile – Incidental Music To Imaginary Puppet Plays

Stephen Hartke, composer (Eighth Blackbird)
Track from: Meanwhile
Label: Cedille Records
León, Tania: Inura For Voices, Strings & Percussion

Tania León, composer (Tania León, Son Sonora Voices, DanceBrazil Percussion & Son Sonora Ensemble)
Track from: In Motion
Label: Albany Records
Praulins, Ugis: The Nightingale

Ugis Praulins, composer (Stephen Layton, Michala Petri & Danish National Vocal Ensemble)
Track from: The Nightingale
Label: OUR Recordings
Rautavaara, Einojuhani: Cello Concerto No. 2 ‘Towards The Horizon’

Einojuhani Rautavaara, composer (Truls Mørk, John Storgårds & Helsinki Philharmonic Orchestra)
Track from: Rautavaara: Modificata; Percussion Concerto ‘Incantations'; Cello Concerto No. 2 ‘Towards The Horizon’
Label: Ondine
Stucky, Steven: August 4, 1964

Steven Stucky, composer; Gene Scheer, librettist (Jaap Van Zweden, Dallas Symphony Chorus & Orchestra)
Label: DSO Live

80. Best Short Form Music Video
Winner: We Found Love

Rihanna Featuring Calvin Harris
Melina Matsoukas, video director; Juliette Larthe, Ben Sullivan, Candice Ouaknine & Inga Veronique video producers
Label: Def Jam
Houdini

Foster The People
Daniels, video directors; Gaetano Crupi, Saul Levitz & Candice Ovaknine video producers
Label: Columbia
No Church In The Wild

Jay-Z & Kanye West Featuring Frank Ocean & The-Dream
Romain Gavras, video director; Mourad Belkeddar, video producer
Label: Def Jam
Bad Girls

M.I.A
Romain Gavras, video director; Romain Gavras, video producer
Label: N.E.E.T./Interscope
Run Boy Run

Woodkid
Yoann Lemoine, video director; Roman Pichon, video producer
Label: Green United Music

81. Best Long Form Music Video
Winner: Big Easy Express

Mumford & Sons, Edward Sharpe & The Magnetic Zeros & Old Crow Medicine Show
Emmett Malloy, video director; Bryan Ling, Mike Luba & Tim Lynch, video producers
Label: S2BN Films
Bring Me Home – Live 2011

Sade
Sophie Muller, video director; Roger Davies, Grant Jue & Sophie Muller, video producers
Label: Epic
Radio Music Society

Esperanza Spalding
Pilar Sanz, video director; Esperanza Spalding, video producer
Label: Heads Up International/Montuno Producciones/Esperanza Spalding Productions
Get Along

Tegan & Sara
SDanny O’Malley, Salazar & Elinor Svoboda, video directors; Nick Blasko, Piers Henwood, Sara Quin & Tegan Quin, video producers
Label: Warner Bros.
From The Sky Down

U2
Davis Guggenheim, video director; Belisa Balaban, Brian Celler, Davis Guggenheim & Ted Skillman, video producers
Label: UMe/Interscope/UMG/Mercury

Congratulations to all of the nominees and the winner at the 2013 Grammys!

Zennie62 is also a YouTube Channel. In fact, Zennie62 is one of the first group of Youtube Partner Channels dating back to 2008. News commentary and news video-blogs are uploaded daily.

Zennie62 is a part of Zennie62Media and annually covers the NFL Draft, Comic Con, WonderCon, International CES in Las Vegas, the Academy Awards, and numerous tech events.

Just click here to see our latest: Zennie62 On YouTube! And if you're interested in becoming a sponsor, or having your brand mentioned here, or both, visit the Sponsor Zennie62 page.

About the Author

Zennie Abraham is the founder of Zennie62Media which consists of http://www.zennie62blog.com and a multimedia blog news aggregator and video network, and 78-blog network, with social media and content development services and consulting. Zennie is a pioneer video blogger, YouTube Partner, social media practitioner, game developer, and pundit. Note: news aggregator content does not reflect the personal views of Mr. Abraham. Visit http://www.youtube.com/user/zennie62 and http://www.tout.com/u/zennie62 - follow on Twitter @zennie62