BAFTA Awards Winners, Nominees List 2013

Posted on Feb 10 2013 - 10:09pm by Zennie Abraham
BAFTA Awards Winners, Nominees List 2013

1357765447 4120 bafta BAFTA Awards Winners, Nominees List 2013The British Academy Of Film And Television Arts, or BAFTA, held it’s annual version of The Academy Awards, called ‘The BAFTA’s’ earlier today at 7:30 PM UK time. The results of the event are in, so what appears is a list of all of the 2013 BAFTA nominees, with the winners in each category noted.

Best picture

Winner: Argo

Argo
Les Miserables
Life of Pi
Lincoln
Zero Dark Thirty

Best British film

Winner: Skyfall

Anna Karenina
The Best Exotic Marigold Hotel
Les Miserables
Seven Psychopaths
Skyfall

Best Director

Winner: Ben Affleck, Argo

Ben Affleck, Argo
Kathryn Bigelow, Zero Dark Thirty
Michael Haneke, Amour
Ang Lee, Life of Pi
Quentin Tarantino, Django Unchained

Best Actor

Winner: Daniel Day-Lewis, Lincoln

Ben Affleck, Argo
Bradley Cooper, Silver Linings Playbook
Daniel Day-Lewis, Lincoln
Hugh Jackman, Les Miserables
Joaquin Phoenix, The Master

Best Actress

Winner: Emmanuelle Riva, Amour

Jessica Chastain, Zero Dark Thirty
Marion Cotillard, Rust and Bone
Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook
Helen Mirren, Hitchcock
Emmanuelle Riva, Amour

Best Supporting Actor

Winner: Christoph Waltz, Django Unchained

Alan Arkin, Argo
Javier Bardem, Skyfall
Philip Seymour Hoffman, The Master
Tommy Lee Jones, Lincoln
Christoph Waltz, Django Unchained

Best Supporting Actress

Winner: Anne Hathaway, Les Miserables

Amy Adams, The Master
Judi Dench, Skyfall
Sally Field, Lincoln
Anne Hathaway, Les Miserables
Helen Hunt, The Sessions

Best Original Screenplay

Winner: Quentin Tarantino, Django Unchained

Paul Thomas Anderson, The Master
Wes Anderson and Roman Coppola, Moonrise Kingdom
Mark Boal Zero Dark Thirty
Michael Haneke, Amour
Quentin Tarantino, Django Unchained

Best Adapted Screenplay

Winner: David O Russell, Silver Linings Playbook

Lucy Alibar and Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild
Tony Kushner, Lincoln
David Magee, Life of Pi
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Chris Terrio, Argo

Best Foreign

Winner: Amour: Michael Haneke, Margaret Ménégoz

Amour: Michael Haneke, Margaret Ménégoz
Headhunters: Morten Tyldum, Marianne Gray, Asle Vatn
The Hunt Thomas Vinterberg, Sisse Graum Jørgensen, Morten Kaufmann
Rust and Bone: Jacques Audiard, Pascal Caucheteux
Untouchable: Eric Toledano, Olivier Nakache, Nicolas Duval Adassovsky, Yann Zenou, Laurent Zeitoun

Best Documentary

Winner: Searching for Sugar Man: Malik Bendjelloul, Simon Chinn

The Imposter: Bart Layton, Dimitri Doganis
Marley: Kevin Macdonald, Steve Bing, Charles Steel
McCullin: David Morris, Jacqui Morris
Searching for Sugar Man: Malik Bendjelloul, Simon Chinn
West of Memphis: Amy Berg

Best Animation

Winner: Brave: Mark Andrews, Brenda Chapman

Brave: Mark Andrews, Brenda Chapman
Frankenweenie: Tim Burton
ParaNorman: Sam Fell, Chris Butler

Best Cinematography

Winner: Claudio Miranda, Life of Pi

Danny Cohen, Les Miserables
Roger Deakins, Skyfall
Janusz Kaminski, Lincoln
Seamus McGarvey, Anna Karenina
Claudio Miranda, Life of Pi

Best Editing

Winner: William Goldenberg, Argo

Stuart Baird, Skyfall
William Goldenberg, Argo
Fred Raskin, Django Unchained
Tim Squyres, Life of Pi
Dylan Tichenor, William Goldenberg, Zero Dark Thirty

Best Production Design

Winner: Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson: Les Miserables

Sarah Greenwood, Katie Spencer: Anna Karenina
Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson: Les Miserables
David Gropman, Anna Pinnock: Life of Pi
Rick Carter, Jim Erickson: Lincoln
Dennis Gassner, Anna Pinnock: Skyfall

Best Costume Design

Winner: Jacqueline Durran, Anna Karenina

Jacqueline Durran, Anna Karenina
Beatrix Aruna Pasztor, Great Expectations
Paco Delgado, Les Miserables
Joanna Johnston, Lincoln
Colleen Atwood, Snow White and the Huntsman

Best Make Up and Hair

Winner: Lisa Westcott, Les Miserables

Ivana Primorac, Anna Karenina
Julie Hewett, Martin Samuel, Howard Berger: Hitchcock
Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater: The Hobbit: An Unexpected Journey
Lisa Westcott, Les Miserables
Lois Burwell, Kay Georgiou: Lincoln

Best Sound

Winner: Simon Hayes, Andy Nelson, Mark Paterson, Jonathan Allen, Lee Walpole, John Warhurst: Les Miserables

Mark Ulano, Michael Minkler, Tony Lamberti, Wylie Stateman: Django Unchained
Tony Johnson, Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Brent Burge, Chris Ward: The Hobbit: An Unexpected Journey
Simon Hayes, Andy Nelson, Mark Paterson, Jonathan Allen, Lee Walpole, John Warhurst: Les Miserables
Drew Kunin, Eugene Gearty, Philip Stockton, Ron Bartlett, D. M. Hemphill: Life of Pi
Stuart Wilson, Scott Millan, Greg P. Russell, Per Hallberg, Karen Baker Landers: Skyfall

Best Original Music

Winner: Thomas Newman, Skyfall

Dario Marianelli, Anna Karenina
Alexandre Desplat, Argo
Mychael Danna, Life of Pi
John Williams, Lincoln
Thomas Newman, Skyfall

Best Special Visual Effects

Winner: Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer: Life of Pi

Paul Franklin, Chris Corbould, Peter Bebb, Andrew Lockley: The Dark Knight Rises
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White: The Hobbit: An Unexpected Journey
Richard Stammers, Charley Henley, Trevor Wood, Paul Butterworth: Prometheus
Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer: Life of Pi
Nominees TBC: Avengers Assemble

Best Short Animation

Winner: The Making of Longbird: Will Anderson, Ainslie Henderson

Here to Fall: Kris Kelly, Evelyn McGrath
I’m Fine Thanks: Eamonn O’Neill
The Making of Longbird: Will Anderson, Ainslie Henderson

Best Short Film

Winner: Swimmer: Lynne Ramsay, Peter Carlton, Diarmid Scrimshaw

The Curse: Fyzal Boulifa, Gavin Humphries
Good Night: Muriel d’Ansembourg, Eva Sigurdardottir
Swimmer: Lynne Ramsay, Peter Carlton, Diarmid Scrimshaw
Tumult: Johnny Barrington, Rhianna Andrews
The Voorman Problem: Mark Gill, Baldwin Li

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

Winner: Bart Layton (Director), Dimitri Doganis (Producer), The Imposter

Bart Layton (Director), Dimitri Doganis (Producer), The Imposter
David Morris (Director), Jacqui Morris (Director/Producer), McCullin
Dexter Fletcher (Director/Writer), Danny King (Writer), Wild Bill
James Bobin (Director), The Muppets
Tina Gharavi (Director/Writer), I Am Nasrine

The EE Rising Star Award (voted for by public)

Winner: Juno Temple

Elizabeth Olsen
Andrea Riseborough
Suraj Sharma
Juno Temple
Alicia Vikander

Congratulations to the BAFTA winners and those who were nominated, and to Skyfall for being the best decorated James Bond movie in history.

About the Author
Zennie Abraham

Zennie Abraham is the founder of Zennie62Media which consists of http://www.zennie62blog.com and a multimedia blog news aggregator and video network, and 78-blog network, with social media and content development services and consulting. Zennie is a pioneer video blogger, YouTube Partner, social media practitioner, game developer, and pundit. Note: news aggregator content does not reflect the personal views of Mr. Abraham. Visit http://www.youtube.com/user/zennie62 and http://www.tout.com/u/zennie62 - follow on Twitter @zennie62